Piatok 23. 02. 2024 08:29:23 | Meniny má Roman, Romana

Publicistika

< Domov

SLOVENSKÉ ZVYKY A TRADÍCIE: Veľký pôst. Viete prečo trvá štyridsať dní?

SLOVENSKO/ V kresťanských rodinách momentálne prebieha obdobie pôstu, ktoré sa začalo Popolcovou stredou a vyvrcholí Veľkým piatkom. Pôstne obdobie so sebou prináša celú škálu obmedzení, počínajúc obmedzeniami v strave. Zaujíma vás, ako tieto dni vyzerali v minulosti a čo mali na tanieroch vaši pradedovia? Poďte s nami dnes odhaliť tajomstvá pôstnych dní!

Publicistika|Alžbeta Mareková|22. február 2024

SRDCOM Z DEDINY: Šarm historickej architektúry obklopený pôvabnou prírodou. Spoznajte Plavecký Peter!

PLAVECKÝ PETER/ V Trnavskom kraji, v sedle Malých Karpát je situovaná neobyčajná obec Plavecký Peter. Veľkolepé lesy, ktoré ju obklopujú a neďaleká vodná nádrž Buková z nej robí nielen skvelé miesto na život, ale aj atraktívny cieľ milovníkov prírody a turistiky. Vyberme sa dnes objaviť pôvaby Plaveckého Petra a spoznať jeho históriu aj súčasnosť.

Publicistika|Alžbeta Mareková|21. február 2024

OBJAVUJEME KRÁSY SLOVENSKA: Budatínsky hrad, miesto s bohatou históriou a príbehom nešťastnej lásky

ŽILINA/ Tam, kde sa Kysuca stretáva s Váhom, v Žilinskej mestskej časti Budatín, stojí unikátny zámok. Počiatky tohto niekdajšieho kráľovského majetku siahajú do 13. storočia a je to jedna z najstarších architektonických pamiatok na území Žiliny. Poďte s nami dnes spoznať Budatínsky hrad!

Publicistika|Alžbeta Mareková|20. február 2024

OBJAVUJEME KRÁSY SLOVENSKA: Hudobná sieň, sintrové vodopády aj netopiere, to všetko ponúka Belianska jaskyňa

VYSOKÉ TATRY/ Majestátne štíty hôr, lesklé hladiny hlbokých jazier a tiché lesné cestičky, to nie je ani zďaleka to jediné, čím sa môže Slovensko pýšiť. Aj svet pod našimi nohami je ozajstný klenot a robí našu krajinu ešte výnimočnejšou. Jaskynné systémy sú rozsiahle a unikátne. Podľa Správy slovenských jaskýň je na Slovensku zo viac ako sedemtisíc jaskýň verejne prístupných iba trinásť. Ich ochotní sprievodcovia však svojim návštevníkom radi predstavia tento „skrytý svet“. Vydajte sa s nami aj dnes na takúto nezvyčajnú návštevu a poďte spoznať Beliansku jaskyňu!

Publicistika|Alžbeta Mareková|18. február 2024

OBJAVUJEME KRÁSY SLOVENSKA: Nová krížová cesta v Strečne očarí výhľadmi aj svojím príbehom

STREČNO/ Dnes vám ukážeme miesto, ktoré vám spríjemní deň hneď po niekoľkých stránkach. Čaká vás príjemná nenáročná prechádzka, nádherné výhľady do diaľky a ak ste veriaci, aj stretnutie s Bohom. Navštívime najnovšiu krížovú cestu na území Žilinského okresu, a to v Strečne. Vznikala dva roky vďaka nadšeniu a zanieteniu miestnych veriacich.

Publicistika|Michala Stanikova|17. február 2024

SLOVENSKÉ ZVYKY A TRADÍCIE: Popolcová streda - Dievčiny mali byť vydaté a gazdinky vyberali druhé riady!

SLOVENSKO/ Popolcová streda, ktorá sa zvykne označovať aj ako Škaredá streda alebo Krivá streda, je u kresťanov dôležitý deň. Začína sa pre nich totiž obdobie štyridsaťdňového veľkého pôstu pred Veľkou nocou. V tradíciách našich predkov mal aj tento deň svoje pevné miesto. Poďte s nami zistiť, čo robili na Popolcovú stredu naši prarodičia!

Publicistika|Alžbeta Mareková|14. február 2024

Dosiahol najvyšší vrchol sveta, domov sa však už nevrátil. Jozef Psotka by dnes oslávil 90. narodeniny

SLOVENSKO/ Niektorí z nás obľubujú istotu a bezpečie, len neradi vítajú nové výzvy. A potom sú tu tí, ktorí osud odvážne pokúšajú a celý ich život je veľké dobrodružstvo. Horolezcom pravidelne visí život na vlásku a oni sa predsa statočne snažia dosiahnuť vrcholy, ktoré ostatní obdivujú len zo zeme. Taký bol aj Jozef Psotka, nadšený dobrodruh, ktorý s kamarátom Zoltánom Demjánom ako prvý Slovák pokoril „strechu sveta“. Zostúpiť sa mu už nepodarilo.

Publicistika|Alžbeta Mareková|12. február 2024

SRDCOM Z DEDINY: Idylický maják a výhľad na vlnky Malého Dunaja, aj to vás čaká v obci Zálesie

ZÁLESIE/ Len pätnásť kilometrov od ruchu nášho hlavného mesta sa nachádza nezvyčajná dedinka. Učupená v objatí Malého Dunaja, pozorujúc obrysy Malých Karpát na západe, poskytuje svojim obyvateľom vzhľadné a pokojné miesto na život. Vie však príjemne prekvapiť aj svojich návštevníkov. Vyberte sa dnes s nami spoznať obec Zálesie!

Publicistika|Alžbeta Mareková|11. február 2024

OBJAVUJEME KRÁSY SLOVENSKA: Fiľakovský hrad, niekdajšia perla Uhorska

FIĽAKOVO/ Pri potulkách Banskobystrickým krajom je aj víkend krátke obdobie na obzretie množstva prírodných krás a kultúrnych pamiatok. Nemali by ste však vynechať Fiľakovo. Určite vás zaujme Kláštor františkánov alebo Kaštieľ Berchtoldovcov, v ktorom sa dnes nachádza gymnázium. Pravý šperk mesta sa ale vypína nad ním, ako tichý pozorovateľ skrývajúci mnoho tajomstiev. Poďte s nami dnes spoznať Fiľakovský hrad!

Publicistika|Alžbeta Mareková|11. február 2024

Národný park Slovenský kras predstavuje novinky

BRZOTÍN/ Správa Národného parku Slovenský kras so sídlom v Brzotíne realizovala v uplynulom roku projekt zameraný na zlepšenie priaznivého stavu vybraných druhov vtákov v Chránenom vtáčom území (CHVÚ) Slovenský kras, ktorý bol podporený z finančných prostriedkov Operačného programu Európskej únie - Kvalita životného prostredia (OP KŽP).

Publicistika|Natália Novotná|11. február 2024