Záchranná služba Košice je zatiaľ jediným licencovaným poskytovateľom v Slovenskej republike, ktorý môže tieto kurzy organizovať. jedinou na Slovensku, ktorá má certifikát PHTLS kurzu. Januárový kurz absolvovalo dvadsať zdravotníkov z celého Slovenska a vyškoliť ich prišli aj inštruktori z Českej republiky.
Prínosom kurzu je zvyšovanie úrovne starostlivosti, jej koordinácia a štandardizácia. Následné znižovanie úmrtnosti a komplikácií vyplývajúcich z liečby, ale aj nákladov na liečbu bolo v krajinách, kde sa kurz dlhodobo organizuje, už aj vedecky preukázané.
„Bol to už šiesty kurz v poradí, ktorý Záchranná služba Košice organizovala. Vznikol pred desiatkami rokov v USA a postupne sa rozšíril do viac ako 66 krajín vo svete. Jeho zmyslom je pripravovať zdravotníckych profesionálov na poskytovanie prvej, ale už pokročilej pomoci pri ťažkých úrazoch - polytraumách, čiže ide o pomoc pri tých najťažších úrazoch, ktoré pacienta priamo ohrozujú na živote,“ vraví Marián Sedlák, lekár Záchrannej služby Košice a národný koordinátor PHTLS kurzov pre Slovensko.
Vysvetľuje, že aj napriek pokrokom v medicíne sa pri úmrtnosti pri ťažkých úrazoch nedosiahol nejaký výrazný pokrok.
„Stále nám drvivá väčšina ťažkých pacientov zomiera a to hlavne na poranenia centrálnej nervovej sústavy, respektíve na poranenia nezlučiteľné so životom. Na druhom mieste sú potom ale preventabilné príčiny úmrtí, napríklad ťažké, život ohrozujúce krvácanie. Pri ťažkých úrazoch je mortalita veľmi vysoká a keď pacienta musíme z dôvodu úrazu resuscitovať na mieste, tak to prežívanie je veľmi zlé, pod 2 percentá. Slovensko zároveň nepatrí medzi krajiny, ktoré majú rozvinutú dobrú trauma starostlivosť - chýbajú nám napríklad štandardné postupy a triážové kritériá pre poranených pacientov, organizovaná celonárodná sieť traumacentier a podobne.“
Štúdie potvrdili, že v krajinách, kde sa tento kurz zaviedol, postupne prednemocničná i nemocničná mortalita klesala. Percentuálne je to v niektorých krajinách a systémoch až na úrovni 25%, ale so značnými regionálnymi rozdielmi.
Ako Marián Sedlák pre Slovensko SP 21 povedal, organizovať kurz bol dosť náročný proces. Záchranná služba Košice musela najprv získať licenciu od americkej Národnej asociácie zdravotníckych technikov - National Association of Emergency Medical technicians (NAEMT), čo je v USA stupeň záchranárov.
„Oni poskytujú licencie na tento špecifický program a aj na tréningové centrum. Ako školiace centrum musíme spĺňať viacero podmienok, od priestorového, cez materiálno - technické vybavenie až po kvalitu a kvalifikáciu inštruktorov. Tých kurzov je pod touto asociáciou viacero, my máme certifikáciu na PHTLS. Je to certifikačný nadstavbový kurz určený pre zdravotníckych záchranárov, lekárov, hasičov, horských záchranárov a iných profesionálov, ktorí v práci prichádzajú do styku s ťažko zranenými pacientmi. Jeho účastníci musia mať zdravotnícke vzdelanie, pretože pracujeme s dosť pokročilými vecami, preto nie je určený pre laikov, ale len pre zdravotníkov.“
Presunú sa aj do Komárna
Prvý mimo košický kurz PHTLS sa bude v lete organizovať v Komárne. „Chystáme ho v spolupráci so záchrannou službou ZaMED a Záchrannou službou Košice,“ uzatvára Marián Sedlák. Zdravotnícki záchranári a lekári sa na kurze učia týmto sedemnástim praktickým zručnostiam:
- zásady primárneho zaistenia závažne poraneného pacienta a správne určenie priorít jeho liečby
- zabezpečiť dýchacie cesty vzduchovodom, supraglotickými pomôckami a orotracheálnou intubáciou s asistovanou ventiláciou samorozpínacím vakom alebo prístrojom
- aplikácia a posúdenie kvality ventilácie použitím pulzného oximetra a detekcie CO2 vo vydychovanej zmesi
- krátkodobé zabezpečenie dýchacích ciest koniotómiou a perkutánnou transtracheálnou prúdovou ventiláciou
- včas rozpoznať pacienta v šoku, zistiť potenciálne zdroje vnútorného krvácania a indikovať skorý transport pacienta do zdravotníckeho zariadenia s možnosťou definitívnej liečby
- zabezpečiť intravenózny a intraoseálny vstup
- vykonať dekompresiu hrudníka
- odhaliť závažné poranenia hrudníka a rozpoznať tamponádu srdca
- správne rozpoznať závažné poranenia mozgu a tváre
- správne rozpoznať poranenia chrbtice a miechy, vrátane kompletnej imobilizácie chrbtice
- správne rozpoznať a primárne ošetriť zlomeniny panvy a končatín
- reálne posúdiť situáciu a zhodnotiť všetky možné nebezpečenstvá na mieste zásahu
- základy bezpečného vyslobodzovania pacienta z dopravných prostriedkov
- správne rozpoznať rozsah a hĺbku popálenín (aj inhalačná trauma) a správne indikovať tekutinovú resuscitáciu
- ovládať rozdiely v starostlivosti o poranené deti, tehotné ženy a geriatrických pacientov
- organizácie hromadných nešťastí - Triage
- správne zhodnotenie a riešenie situácií zo zdravotníckeho hľadiska pri možnom použití zbraní hromadného ničenia (nukleárne, biologické, chemické, zápalné a výbušné) a teroristických útokov
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť